Moravská galerie v Brně

Hommage: Jan Rajlich / 100 x 100

Předchozí Následující
  • 24. duben–9. srpen 2020

  • Místodržitelský palác
    Moravské náměstí 1a, 662 26 Brno

Mezinárodní plakátová akce připravená Janem Rajlichem ml. a Sdružením Bienále Brno představí 100 původních autorských plakátů, vytvořených na základě výzvy stovkou designérů z 30 zemí světa jako poctu zakladateli Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, malíři a grafikovi Janu Rajlichovi st. (1920–2016).

Nad akcí převzali záštitu ICO-D International Council of Design v Montrealu a primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.  Výstava je součástí projektu Moravské galerie RAJLICH 100 a spadá do cyklu výstav SBB Brno – hlavní město grafického designu (č. 73).

Autor výstavy Jan Rajlich ml. vycházel v zadání pro vyzvané designéry ze skutečnosti, že Jan Rajlich st. proslul ve světě jako:

– tvůrce plakátů, typograf, průkopník jednotného vizuálního stylu a informační grafiky v  Československu
– zakladatel Mezinárodního bienále grafického designu v Brně  a 30 let prezident jeho organizačního výboru (1963-1992)
– publicista, pedagog a organizátor kulturního života
– usiloval ve své tvorbě o propojení mezi designem a uměním
– propagoval design vizuálních komunikací a jeho respekt ve společnosti

Vyzvaní autoři zaslali digitální data originálních návrhů plakátů s uvedenými tématy, jež budou pro výstavu vytištěny v Brně. Mezi oslovenými osobnostmi, které již své návrhy do Brna zaslali,  jsou například Xavier Bermúdez, organizátor Bienále plakátu v Mexiku, Uwe Loesch z Německa, Mehdi Saeedi z Íránu,  Chen Pingbo z Číny, Ken Cato z Austrálie a nebo i nedávno zesnulý designér Dan Reisinger z Izraele. K výstavě bude vydán katalog s reprodukcemi všech vystavených plakátů.

ProjektRajlich 100je záměrným časovým pozastavením tradičního bienálového maratonu, s cílem podívat se na historii Bienále Brno ze zpětné perspektivy tvůrčího osudu jejího zakladatele Jana Rajlicha, významné brněnské osobnosti mezinárodního významu, jehož zásluhou je Bienále Brno a město Brno trvale zakotveno na mezinárodní mapě grafického designu.

PROJEKT SE USKUTEČŇUJE ZA FINANČNÍ PODPORY STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA A POD ZÁŠTITOU PRIMÁTORKY STATUTÁRNÍHO MĚSTA BRNA JUDR. MARKÉTY VAŇKOVÉ.

Kdy se akce koná

24. duben–9. srpen 2020

Více informací a kontakt

Místodržitelský palác
Moravské náměstí 1a, 662 26 Brno

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku