Bývalá Káznice na Cejlu

Filmový klub: Stadion

  • Akce již proběhla

  • Káznice na Cejlu
    Bratislavská 68
    Brno 602 00

Fotbalový stadion „Za Lužánkami“ platil po dlouhá desetiletí za symbol fotbalového svatostánku s ojedinělou atmosférou a pravidelnými návštěvnickými rekordy. Avšak podobně jako v jiných městech i brněnský stadion se stal obětí postupných majetkových a obchodních spekulací, které spolu s politickým nezájmem vedly na začátku tisíciletí k jeho uzavření a postupnému zchátrání. Po více jak čtrnácti letech, během nichž se ze slavného stadionu postupně stal polorozpadlý, přírodou zarostlý brownfield, vyvrcholila frustrace fanoušků v ojedinělou mobilizaci sil, fyzických i politických. Úsilí fanoušků ve snaze navrátit svůj klub na místo, s jehož historií je pevně svázána fotbalová identita celého města, přesáhlo veškerá očekávání a vedlo k nevídaných výsledkům.

Dokumentární film Stadion vypráví neobyčejný příběh fanouškovské oddanosti a obětavosti. Touha zachránit milovaný stadion vedla brněnské fotbalové fanoušky k nevídanému projevu občanského aktivismu ve snaze změnit věci tzv. zespodu. Dokument zachycuje téma fanouškovství ve zcela nové sociální perspektivě a odhaluje fenomén identifikace člověka s urbánním prostorem města.

Snímek režiséra Tomáše Hlaváčka byl v obrovské konkurenci přihlášených snímků vybrán do hlavní soutěže festivalu DocsMX, který v loňském roce přes navštívilo 90 tisíc diváků. Promítal se celkem třikrát v období 14.-16. říjen 2018 na různých lokacích v Ciudad de México.

Projekce proběhne v prostoru stolárny v káznici na Cejlu.

Kdy se akce koná

23. květen 2019 - 19:00

Více informací a kontakt

Káznice na Cejlu
Bratislavská 68
Brno 602 00

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku