Dejiny-na-8

Univerzitní kino Scala

Filmový cyklus Dějiny na 8

  • Akce již proběhla

  • Univerzitní kino Scala
    Moravské nám. 127/3
    Brno 60200

Masarykova univerzita pořádá k výročnímu roku 2018 v kině Scala cyklus filmových projekcí a besed nazvaný Dějiny na 8.
Jarní část cyklu bude slavnostně zahájena 27. února obnovenou premiérou dokumentárního filmu Věry Chytilové TGM Osvoboditel a následnou besedou na téma Masaryk dnes za účasti současného a předchozího rektora Masarykovy univerzity.
Cyklus Dějiny na 8, zaměřený na moderní české a československé dějiny, se uskutečňuje v rámci projektu Masarykovy univerzity věnovaného „osmičkovým“ historickým výročím roku 2018. V jarní části budou Dějiny na 8 zaměřeny na 100. výročí založení Československa a 25. výročí založení samostatné České republiky, tedy na období demokracie a svobody. Jádrem podzimní části bude rok 1968 jako středobod éry komunistické nesvobody. Cyklus realizuje Ústav filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity v rámci svého dlouhodobého projektu Studentské kino.
Program jarní části cyklu Dějiny na 8 nabídne symbolicky osm projekcí v kině Scala a jednu site specific ve Vile Tugendhat.
Celý cyklus zahájí v úterý 27. února projekce archivního dokumentu TGM Osvoboditel, který roku 1990 natočila Věra Chytilová. Esejistický střihový snímek vznikl krátce po sametové revoluci, a symbolicky tak ukončil dlouhé období nacismu a komunismu, kdy bylo Masarykovo jméno zapovězeno. Kromě vzácných archivních záběrů ve filmu zaznívají také výpovědi Masarykových vnoučat. Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz. Jako předfilm bude uveden unikátní krátký dokument-anketa z roku 1968 Dějiny na 8, který dal celému cyklu název.
V dalších týdnech bude následovat drama z posledních dnů první světové války Signum laudis (1980), které jako česko-slovenskou koprodukci natočil slovenský režisér Martin Hollý, revizionistický film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově (2015), populární životopisný dokument Občan Havel (2008) nebo poslední díl televizní série České století: Ať si jdou (2014), který bude součástí unikátního komponovaného večera ve Vile Tugendhat.
Jarní část cyklu Dějiny na 8 poběží každý týden od 27. února do 24. dubna. Podrobný program je zveřejněn na speciální webové stránce www.dejinyna8.cz a na stránkách kina Scala.
Dějiny na 8 jsou součástí projektu Masarykovy univerzity „Tři osudové roky“ podpořeného Ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018.

Více informací

Kdy se akce koná

27. březen 2018
3. duben 2018

Více informací a kontakt

Univerzitní kino Scala
Moravské nám. 127/3
Brno 60200

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku