SVČ Lužánky - Lidická, Brno-střed, Lidická 50

Festival Dny čaje a keramiky v Lužánkách na Lidické

  • Akce již proběhla

  • SVČ Lužánky - Lidická, Brno-střed, Lidická 50

Čaj není pouze nápojem k zahnání žízně, ale dle čínské a japonské tradice je to především součást životní filozofie a klíč k dobré fyzické i psychické pohodě. Pohled do tradičního čajového umění, východní kultury a kvalitní (nejen čajové) keramiky nabízí jako každý rok i letos Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s brněnskou Chajovnou. Patnáctý ročník akce s názvem Dny čaje a keramiky se uskuteční v sobotu a v neděli 15. a 16. června 2019.

„V letošním roce jsme připravili několik interaktivních dílen: kaligrafii, kterou opět povede zkušená lektorka Mayuko Hasebe. Dílnu origami povede desetiletá Zita Bienertová, šikovné děvčátko s poruchou autistického spektra, která se učí japonštinu a miluje vše, co se týká Japonska. Bude také probíhat dílna vytváření kokedamy Co se týká keramiky, připravujeme dvě dílny. Účastníci si budou moct naglazovat a nechat vypálit misku starou japonskou technikou raku a také vyzkoušet zajímavou techniku dekorace koňskými žíněmi, zvanou „horse raku“. Misky si týž den odnesou. V letošním roce předvede lektorka ukázky ikebany, což je japonské umění aranžování květin. Návštěvníci si můžou vyzkoušet také točení na hrnčířském kruhu pod odborným vedením zkušeného hrnčíře. Když budete potřebovat příjemný relax, můžete se zúčastnit ukázky čajového obřadu v čajovém altánu,“ vyjmenovává organizátorka akce Ilona Kulíková.

Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku černých, zelených i polofermentovaných čajů z Japonska, Číny, Indie a jiných tradičních oblastí, proběhne i ukázka přípravy dobrého čaje. Součástí bude také prodejní výstava čajového nádobí, keramiky a porcelánu. Budou zde také vystaveny ukázky keramiky pálené v peci na dřevo a plynem, kdy při teplotě vyšší než 1300 °C vznikají zajímavé glazury.

Program bude obohacen o živou a reprodukovanou hudbu, vystoupení orientálních tanečnic a ukázky relaxačního a bojového umění. V sobotu zahraje Jiří Bouda na africkou harfu a večer završí malý koncert Romana Dragouna.

„Letos se můžete opět těšit na dvě představení Malého divadlo Kjógenu, vystoupení Jakuba Zemana, který předvede sekání rohoží pravým japonským mečem a také můžete navštívit přednášku o Japonsku pana Tetsuro Gody. Připravujeme ochutnávky těch nejlepších čajů z letošních sklizní a také nabídku chlazených čajů,“ doplnil spolupořadatel akce Bohumil Klváň z brněnské Chajovny.

Autoři fotografií: Vojtěch Sláma, Kateřina Rusňáková

Kdy se akce koná

15.–16. červen 2019 - 11:00–18:00

Vstupné

Sobota 100 Kč, neděle 70 Kč, oba dny 150 Kč.

Dospělí100 Kč

Více informací a kontakt

SVČ Lužánky - Lidická, Brno-střed, Lidická 50

Událost na FB
549 524 120
kulikova@luzanky.cz