Brno

Festival Den architektury v Brně

  • 1.–7. říjen 2021

  • Brno

Den architektury nabídne na začátku října četné pohledy na minulost i současnost Brna a jeho architektury, urbanistických celků i dopravních sítí.

Zájemci se tak za podívají mimo jiné na minulost i současnost sídlišť Lesná a Juliánov, vydají se po stopách moderní architektury Žabovřesk, zamyslí se nad brněnským vizuálním smogem i významem brněnské přehrady přímo z paluby lodi. V rámci akce Hurá dovnitř! se otevře například jedinečná možnost navštívit utajený architektonický klenot – kapli v Paláci šlechtičen, i legendární brněnský velodrom, jednu z nejstarší cyklistických drah v Evropě.

 

Program brněnské části Dne architektury bude například sledovat fascinující příběh fenomenálního architekta a konstruktéra, spolupracovníka Franka Lloyd Wrighta a brněnského rodáka, Jaroslava J. Polívky. Festival zavede zájemce také do meziválečné vilové kolonie Černá pole nebo se bude věnovat znovu aktuální otázce brownfieldu u řeky a plánovanému přesunu nádraží. Fanoušci architektury se budou moci vydat dále po stopách brněnských židovských architektů nebo se toulat po zákoutích Masarykovy čtvrti. Otevřou se jim dveře Domu umění, který slaví 110let, podívají se na Zvonařku s u nás výjimečnou transformací poválečné architektury a navštíví vzorové domy na Výstavišti, postavené předními českými architekty v roce 1928 pro Výstavu soudobé kultury. Zaujme jistě i možnost seznámit se s památkovou obnovou zahrady vily Tugendhat a navštívit i další brněnské prvorepublikové zahrady.
Den architektury i v Brně myslí na nejmenší, a v programu nabídne i workshopy určené dětem. Paralelně se Dnem architektury probíhá letos podesáté i jeho sesterský festival Film a architektura.

Festival Den architektury láká od 1. do 7. října na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí v osmi desítkách měst po celé republice i na Slovensku, který zve na výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století, a na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov. „Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let. Program je průběžně aktualizován na www.denarchitektury.cz.

Více informací

Kdy se akce koná

1.–7. říjen 2021

Vstupné

Zdarma

Více informací a kontakt

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!