Efemér uvádí: BRONX

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

Akce se koná v rámci festivalu Uprostřed.

Netradiční komentovaná procházka po brněnské čtvrti s různorodou pověstí a historií se zakončením v bývalé Káznici na Bratislavské.

O Bronxu bylo už hodně napsáno. Nikdo přesně neví, kde jsou jeho hranice. Je to oblast kolem ulice Cejl? Nebo celé Zábrdovice? Každopádně to tu má být nebezpečné jako v té neblaze známé čtvrti v New Yorku. Na ulicích a v průchodech čekají dětské gangy, na zemi se válí stříkačky, člověk na chodníku rozšlápne kde co, na podzim tu ve vírech větru tančí odpadky. V novinách se píše o problémové lokalitě, o rasové nesnášenlivosti, o zapomenutých cigaretách, vznícených peřinách v ložnicích a tragických úmrtích.

Taky se tu rok procházela a zkoumala konceptuální umělkyně Kateřina Šedá. V její knížce BRNOX najdeme odposlouchané rozhovory, tipy na místní kadeřnictví, kde vám vystříhají holicím strojkem hvězdu ve vlasech, zážitky pošťaček, které neví, do jaké schránky hodit psaní s červeným pruhem, když tu žádná schránka není.

Ale Bronx zdaleka není jen o Romech, kteří se od nás liší třeba svým temperamentem. Určitě jsou zde důležití, ale bylo by moc přímočaré a povrchní popsat genia loci jen na základě nejvíc křiklavých indícií.

Žila jsem v této čtvrti pět let. I proto mohu srovnávat, jak rychle se mění. A nemusí to být vždy tím správným směrem. Pojďme se spolu projít, nakukovat do zastrčených dvorků, kde rostou poslední ovocné stromy. Poslouchejme zvuky, pozorujme detaily na stropech ošuntělých domů, představujme si přeplněné fabriky…A zkusme zapomenout, co se píše.

LUCIE KRÁLIKOVÁ

Festival Uprostřed se koná pod záštitou primátora města Brna a Městská část Brno-střed

Kdy se akce koná

15. červen 2018 - 19:30

Více informací a kontakt

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku