CO.LABS

Dramaturgie sdíleného divadla / Sodja Zupanc-Lotker /

  • Akce již proběhla

  • KOUNICOVA 20

Sdílená dramaturgie nestojí na klasických principech divadelní dramaturgie, ale vychází z “návrhu”, z nejrůznějších zdrojů a materiálů, improvizací a kolektivní tvorby skupiny.

Jedná se o divadelní formu, která je velmi pestrá, čerpá z konceptuálního divadla, objektového divadla, participativního divadla, dokumentárního divadla, site-specific divadla atd… Sdílený proces většinou vyžaduje přítomnost celého týmu (jak inscenačního, tak hereckého), který pracuje kolektivně a kde je kreativní proces dokončen až s diváky, kteří jsou často považováni za spolupracovníky.

 

Workshop se zaměřuje na vytváření prostředí pro tvůrčí dialog a pro nastavení kreativního procesu, který vede ke vzniku nové inscenace. Účastníci by se skrze praktická cvičení měli vyzkoušet nastavovat umělecký dialog jak mezi lidmi, tak i mezi materiálem ‚, který k umělecké tvorbě používají. Zde totiž umělec nepřichází s ideou, ale je naopak někdo kdo hledá pojítky mezi ostatními, věcmi a realitou. Účastníci se seznámí se základními strategiemi sdílené dramaturgie: naslouchání materiálům, potenciál materiálu, kolektivní myšlení, myšlení skrze dělání atd… V průběhu workshopu budou účastníci zkoušet pracovat s nejrůznějšími zdroji inspirace jakými jsou například fotky, příběhy, materiály, filmy, reference, kvóty, pohyby, prostor, idey, sny, myšlenky či zapomenuté touhy, které budou převádět do sdílených divadelních situací a budou objevovat škálu realit na divadle.

Praktické informace:

Kdy?
4. – 6. 2. 2022
4. 2. 2022 9:00 – 15:00 (s pauzou na oběd)
5. 2. 2022 10:00 – 17:00 (s pauzou na oběd)
6. 2. 2022 10:00 – 17:00 (s pauzou na oběd)

Kde?
CO.LABS, Kounicova 20, Brno

Cena:
Plná cena: 2500 Kč

V případě, že cena je to jediné, co vás odrazuje od participace na workshopu, pište na klaudia.klembarova@colabs.cz a společně to vyřešíme.

MgA. et MgA. Sodja ZUPANC-LOTKER, Ph.D je vedoucí magisterského programu Sdíleného divadla na pražské DAMU, kde zároveň dramaturgii sdíleného divadla vyučuje. Mezi lety 2008 až 2015 byla uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale, pro které pracovala již od roku 1999. Působila jako koordinátorka řady mezinárodních uměleckých výzkumů jako například Global City Local City, Space – Performing Arts in Public Space and Urban Heat a nebo v současné době je hlavní výzkumnou pracovnicí ostume Agency artistic research na KHiO Oslo 2018-21. Pravidelně přednáší na Columbia University, Yale School of Drama, Royal Central School of Speech and Drama, Reykjavik Arts Academy, Norwegian Theatre Academy, HKU Utrecht, Kiasma Helsinki a jiných.

Více informací

Kdy se akce koná

Vstupné

Dospělí2500 Kč

Více informací a kontakt

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku