Brno - různá místa

Den Brna

Předchozí Následující
  • 15.-17. 8. 2019

  • bitevní ukázka pod Špilberkem

  • barokní ohňostroj

Městská oslava hrdinné obrany Brňanů před Švédským vojskem. Skládáme poctu odhodlání a vytrvalosti obránců pod vedením Raduita de Souchese, kteří za třicetileté války vybojovali Brnu status neporaženého města a následně i metropole Moravy.

Bitevní vřava, dobový foodfest, barokní ohňostroj a zážitky na celé léto

Letošní ročník Dne Brna nemůže postrádat oblíbenou ukázku bitvy v podhradí Špilberku pod taktovkou Společnosti 1645. Nově se představí vojenské ležení na Dominikánském náměstí, kde se bude po dva dny odehrávat stylový program koncertů, šermířských soubojů, tanců a především zde na dobovém jarmarku ochutnáte barokní krmi a pochutiny. Celý třídenní festival zde pak také zakončí barokní ohňostroj.

Švédský generál Tornstenson plánoval město dobýt do 3 dnů a Špilberk do týdne. Brňané se však k jeho překvapení nezalekli, mnohonásobné přesile se postavili a nakonec slavně zvítězili. Pověstné jsou taktické kousky, které otravovaly morálku švédského vojska, a dnes v nich můžeme spatřovat zárodky charakteristického brněnského humoru. Místo očekávané kapitulace uspořádali měšťané na hradbách slavnost s hudbou, prapory a fanfárami, jindy podnikli nečekaný protiútok do švédského tábora a způsobili tam značné škody. Dodnes se pak v Brně drží tradice poledne odbíjeného už v 11 hodin, díky němuž údajně Torstenson 15. srpna 1645 obléhání ukončil a odtáhl pryč.

Třicetiletá válka vzplála především z náboženských důvodů, již i v Brně hrály důležitou roli. Raduit de Souches byl původně francouzský protestant, kterého měl dle legendy na katolickou víru obrátit brněnský páter Martin Středa. Ten zároveň nechal k boji vycvičit studenty jezuitské koleje, bez nichž by obrana pravděpodobně dobře nedopadla. Svůj duchovní rozměr má tudíž i program festivalu. Biskupství brněnské pro veřejnost otevře katedrálu sv. Petra a Pavla, kostel Nanebevzetí Panny Marie, baziliku Nanebevzetí Panny Marie a Diecézní muzeum. V plánu jsou komentované procházky, bohoslužby a nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky.

TIC BRNO do programu přidává alchymistický pořad Černá koule pro Torstensona (která jediná mu dle pověsti mohla ublížit) v Labyrintu pod Zelným trhem a dvojici komentovaných procházek speciálně věnovaných této dějinné události.

 

Den Brna pořádá Biskupství brněnské, TIC BRNO a Společnost 1645.

Kdy se akce koná

15. srpen 2019
16. srpen 2019
17. srpen 2019

Více informací a kontakt

Špilberk 210/1
Brno 66224

Petrov 9
Brno 60200

Petrská 275/3
Brno 60200

Událost na FB
pawerova@ticbrno.cz

Dejte o akci vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku