Brno - centrum města

Den Brna

Předchozí Následující
  • 13.-15. 8. 2021

Den Brna letos opět s bitvou

Oblíbená městská historická slavnost se letos odehraje druhý srpnový víkend. Na své si na ní opět přijdou děti i dospělí, jen pejsky nechte doma. Ti by si střílení vojáků asi neužili. Sobotní program se odehraje v centru města a na Kraví hoře, nedělní pak v katedrále na Petrově a u jezuitů.

Na památku úspěšné obrany města Brna před švédskými vojsky v roce 1645 se pravidelně v srpnu koná akce Den Brna. Nechybí na ni připomínka dvou hlavních postav bitvy – Raduita de Souches a generála Torstensona. Tomu prvnímu se budou tradičně klást věnce k jeho hrobce, druhého připomene oblíbená akce v Labyrintu pod Zelným trhem s názvem Černá koule pro generála Torstensona. V sobotu se můžete kromě kladení věnců těšit na průvod městem s vojáky nebo na bitvu na Kraví hoře, která začíná v 16.15 hodin. Na programu jsou i sokolníci, turnaj a historická módní přehlídka. V neděli se v katedrále sv. Petra a Pavla odehraje pontifikální bohoslužba a v Zahradách pod Petrovem koncert. Navštívit můžete taky komentovanou prohlídku Kostela nanebevzetí Panny Marie a sochy Martina Středy.

Program

Pátek  13.8.2021

Labyrint pod Zelným trhem

18:00                  Černá koule pro generála Torstensona

 

Sobota  14.8.2021

Centrum města

10:20 pochod vojenských jednotek městem
11:00 Pietní akt v chrámu sv. Jakuba

 

Kraví Hora

13.30 zahájení historického odpoledne na Kraví hoře
14.00 Vznešené umění lovu (doboví sokolníci na koních i pěší) – společnost Falconia
14.40 Dějiny módy (módní přehlídka) – Starý svět – část 1
15.00 Jezdecké kratochvíle dvorské i válečné za časů války třicetileté (elita kavalerie předvede dobové jezdecké umění) – společnost Tvrz
15.50 Dějiny módy (módní přehlídka) – Starý svět – část 2
16.15 Bitva na svahu Kraví hory – vojenská ukázka z doby obléhání Brna Švédy

 

Neděle  15.8.202

katedrála sv. Petra a Pavla

10.30 Pontifikální bohoslužba na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna, hlavní celebrant brněnský diecézní biskup Mons. ThLic. Vojtěch Cikrle
17.00 koncert v Zahradách pod Petrovem

 

Akce se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a brněnského diecezního biskupa Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho.

 

Kdy se akce koná

13.–15. srpen 2021

Dejte o akci vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!