Den Brna

Předchozí Následující
  • 15.-17. 8. 2019

Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války.

Oblíbené brněnské městské slavnosti budou zahájeny ve čtvrtek v areálu katedrály sv. Petra a Pavla v 10.30 hodin „Posledním výstřelem“, který připomene událost, díky níž je Brno jediným městem na světě, kde se odbíjí poledne o hodinu dřív. Doprovodí jej proslovy slavnostních hostů, vystoupení Společnosti 1645, vyzvánění katedrálních zvonů, fanfáry z věží a v 11.15 zazní Zvony v pravé „petrovské“ poledne. Následovat bude Pontifikátní bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie (u jezuitů) při příležitosti 370. výročí úmrtí P. Martina Středy a komentovaná prohlídka.

V pátek vás čeká zajímavý program na Dominikánském náměstí, kde najdete například dobový jarmark s vojenským stanem, scénickými rekvizitami, řemeslnými výrobky a dobrým jídlem a pitím, v odpoledních hodinách i šermířská představení. V příjemném chládku Labyrintu pod Zelným trhem se budou v alchymistické dílně odlévat černé koule pro Torstensona a Diecézní muzeum pozve na procházky děti i dospělé.

Program bude pokračovat v sobotu jak na Dominikánském náměstí v podobě jarmarku a šermířských i tanečních vystoupení, v odpoledních hodinách se uskuteční v režii Společnosti 1645 tradiční bitva na svazích Špilberku – kde se před diváky utkají Švédové s hrdinnými Brňany v podání členů klubů vojenské historie a skupin historiského šermu. Vrcholem programu na Dominikánském náměstí budou pak večerní koncerty hudebních skupin, od středověké dobové hudby, před renesanční folk až po středověkem inspirovaný rock. A úplným závěrem bude barokní ohňostroj u budovy Nové radnice.

Novinkou letošních oslav je speciální komentované prohlídky na téma Jak francouzský plukovník město Brno před Švédy uhájil. Ve čtvrtek 15. a v sobotu 17. srpna se můžete projít městem po stopách obrany Brna před Švédy v roce 1645. Zjistíte mimo jiné, proč slavíme Den Brna, kde se vzali na Moravě Švédi a proč byl velitelem města zvolen Francouz z La Rochelle.

 

Kdy se akce koná

15. srpen 2019
16. srpen 2019
17. srpen 2019

Více informací a kontakt

Špilberk 210/1
Brno 66224

Petrov 9
Brno 60200

Petrská 275/3
Brno 60200

Událost na FB
taszkova@ticbrno.cz

Dejte o akci vědět svým přátelům!

Sdílet na facebooku