Kabinet múz

Cesta jako žádná ze sta – Zikmund100

  • Akce již proběhla

  • Sukova 4
    Brno 60200

Projekce dokumentárího filmu Cesta jako žádá ze sta v Kabinetu Múz.

Dva kluci z Plas / 130 000 km / 262 dnů / 60 let rozdíl Dokumentární film o životní výpravě po stopách cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek si dali za cíl zopakovat euroasijsou cestu Zikmunda a Hanzelky (ZH) z let 1959-64 a retrospektivně zdokumentovat minimálně 100 míst, která před 60ti lety ZH navštívili. Film režisérky Viktorie Lörinczové zblízka sleduje nejen počínání dvou cestovatelů, ale i nahlíží na změny, které se od dob návštěv ZH nejen na daných místech světa udály.

Po projekci proběhne beseda za účasti tvůrců a protagonistů, kteří přiblíží jak průběh ojedinělých situací, které se při natáčení staly, tak roční cestu po Euroasijském kontinentu po stopách ZH.

Námět / Viktorie Lörinczová, Jakub Vlachynský
Režie / Viktorie Lörinczová
Kamera / Šimon Havel, Vojtěch Nedvěd, Jakub Vlachynský
Střih / Simona Donovalová, Tereza Šimerová, Viktorie Lörinczová
Producent / Jaroslav Bláha
Dramaturgie / Hana Gomoláková

ZIKMUND100
Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek si stanovili velký cíl – zopakovat Euroasijskou cestu legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959 – 1964 a najít minimálně 100 míst, která stejným způsobem jako ZH znovu zdokumentují. Svou životní výpravu uskutečnili na počest 100. narozenin Miroslava Zikmunda a založili přitom projekt Zikmund100. Dnes již projekt zahrnuje výstavu sta retrospektivních fotografií, originálních artefaktů, knihu Zikmund100, publikaci zahrnující retrospektivní fotografie s popisem, přednášky pro školy a veřejnost, autorská čtení a film Cesta jako žádná ze sta. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek projeli na své životní cestě za 262 dnů, 130 000 km, 32 zemí Euroasijského kontinentu, přivezli celkem 195 restrospektivních fotografií, spali ve 134 hotelech, 64 lety proletěli 22 časových pásem. / / /

REŽISÉRKA / VIKTORIE LÖRINCZOVÁ
Vystudovala ateliér Intermediální tvorby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde se věnovala video instalacím, ze kterých vznikly krátké dokumentární filmy, tvořené experimentální vizuální formou. Oceněný studentský krátký film Lítalo se tam vzducholodí o bedlivě střeženém vojenském objektu, o jehož funkci neví místní obyvatelé téměř nic, promítla MFDF Ji.hlava nebo francouzský festival La Pellicule Ensorcelée. Její celovečerní debut cestopisný film Cesta jako žádná ze sta, zahájil festival Finále Plzeň 2019, kde byl uveden ve světové premiéře. Dále spolupracuje na kreativních audiovizuálních projektech.

Kdy se akce koná

18. listopad 2019 - 00:00

Vstupné

Dospělí100 Kč

Více informací a kontakt