Moravská galerie v Brně

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2019

  • Akce již proběhla

  • Pražákův palác
    Husova 18
    Brno 66226

30. ročník nejprestižnějšího ocenění pro vizuální umělce do 35 let. Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého, Comunite Fresca (Dana Balážová, Markéta Filipová, Marie Štindlová), Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová a Pavla Malinová tentokrát reaguje na klimatické změny a vyhlášený stav klimatické nouze.

Celá bude napájena pomocí energie ze solárních panelů. Stmelujícím prvkem výstavy budou kabely elektroinstalace natažené do všech výstavních prostor. Kurátorkami jsou Karina Kottová a Barbora Ciprová.

Alma Lily Rayner je kvůli zdravotním důvodům zařazena mezi finalisty do dalšího ročníku.

TAI SHANI
Britská konceptuální umělkyně, performerka, fotografka a videoartistka, která napříč nejrůznějšimi žánry vytváří snové a fantazijní instalace, videa a obrazy založené na experimentálních textech. Ve stálé expozici ART IS HERE bude mít krátkodobou intervenci ve spolupráci se Společností Jindřicha Chalupeckého.

 

——————-

Z podnětu dramatika, spisovatele a bývalého českého prezidenta Václava Havla, výtvarníka Theodora Pištěka a básníka a výtvarníka Jiřího Koláře byla v roce 1990 založena výroční cena udělovaná mladým českým umělcům do 35 let. Nese jméno předního českého kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého.

Cena je udělována za mimořádně výraznou uměleckou tvorbu v oboru výtvarného umění. Je určena nastupující generaci umělců, jejichž dílo má potenciál získat uznání v kontextu české i mezinárodní umělecké scény a ztělesňuje po obsahové a formální stránce výjimečný postoj.

Cenu organizuje Společnost Jindřicha Chalupeckého působící jako platforma pro české porevoluční a současné umění, které podporuje a prezentuje v lokálním i mezinárodním kontextu skrze výstavy, rezidenční pobyty pro umělce a kurátory, programy pro veřejnost nebo výzkumné projekty.

Více informací

Kdy se akce koná

27. září 2019–19. leden 2020 - 10:00–18:00

Více informací a kontakt

Pražákův palác
Husova 18
Brno 66226

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku