Moravské náměstí

Brno osvobozené!?

  • Akce již proběhla

  • Moravské náměstí
    Brno 60200

V roce třicátého výročí pádu komunistického režimu jsme pro vás ve spolupráci s Post Bellum / Paměť národka JMK připravili audiovizuální, interaktivní výstavu Brno osvobozené!?.

Dne 25. dubna 1945 vstoupila Rudá armáda do centra Brna. Naděje na znovunabytí svobody a demokracii se netýkala všech obyvatel města. Němečtí spoluobčané byli bez rozdílu vyhnáni, mnozí povražděni. Poválečné Československo se ze svobody neradovalo dlouho. V únoru 1948 se moci chopili komunisté a nastala doba politických procesů. Krátké období nadechnutí na jaře 1968 ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy. Připomenutí okupace ve dnech 21. a 22. srpna 1969 brutálně potlačily již československé bezpečnostní složky. Přes mrazivé ticho normalizace v Brně působila demokratická opozice. V prostředí undergroundu vznikala nová díla, vydávaly se samizdaty, pedagogové vyloučení z vysokých škol pořádali semináře a přednášky. Naděje na svobodu a demokracii se naplnila až v listopadu 1989.

Výstava nesoudí, netvrdí. Nechává bez komentáře promlouvat očité svědky a přímé aktéry nejen těchto klíčových událostí 20. století. Veškeré příběhy pamětníků zaznamenala pobočka Paměti národa v Brně.

Kdy se akce koná

29. květen–28. červen 2019
Otevřeno 10:00 - 20:00

Vstupné

Kapacita expozice je však omezená, proto doporučujeme rezervovat si místa předem.

Zdarma

Více informací a kontakt

Moravské náměstí
Brno 60200

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku