COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Brno - různá místa

Brněnský varhanní festival

  • Akce již proběhla

  • Brno - různá místa

„Slavnosti u varhan“ zní podtitul pozoruhodné akce, která prošla čtyřicetiletým vývojem a neztratila na lesku ani na atraktivnosti či návštěvnosti. Letos se koná jubilejní 40. ročník poněkud v netradiční podzimní době, ale ani virus nemohl ohrozit existenci tohoto krásného klání.

 Sedm koncertů rozezní královské nástroje v centru Brna a tóny varhan z dílen různých mistrů varhanářů vyplní večery babího léta. Za poslech stojí koncertní nástroj z dílny švýcarského varhanáře Hermanna Mathise v jezuitském kostele, ale i nově rekonstruované historické varhany v loretánské kapli na Minoritské ulici. Pěkný večer můžete strávit v oblíbeném Červeném kostele nebo v kostele sv. Augustina na Kraví Hoře. Brněnský varhanní festival se řadí v kulturním kalendáři města Brna mezi oblíbené akce, které přináší pohodu do všedních dnů. Dlouhá doba existence čtyř desetiletí ukazuje, že i klasická hudba se  neustále těší zájmu publika a přitahuje posluchače všech věkových kategorií. Podtitul celého festivalu Slavnosti u varhan napovídá, že jeho dramaturgie je naplněna krásnou hudbou a současně vyjádřením naděje v sílu umění a předávání kulturního dědictví dalším generacím.

Letošní ročník, který proběhne ve čtyřech brněnských chrámových prostorách a dalších mimobrněnských lokalitách představí umělce nejen domácí, ale také z Rakouska, Polska, Chorvatska, Německa a Slovenska. Na zahajovacím koncertě ve středu 2. září v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie usedne za královský nástroj brněnský katedrální varhaník Petr Kolař, program velkolepě doplní dva pěvecké sbory Vox Iuvenalis a Smíšený sbor Kantiléna pod vedením Jana Ocetka.

V průběhu celého festivalu se virtuálně přeneseme přes vymezené hranice interpretů různých národností a vyslechneme si hudbu od baroka po současnost za spoluúčinkování komorního souboru Ensemble Serpens Cantat a Dětského sboru Kantiléna. Královský nástroj dále obohatí hlas pražské sopranistky Evy Garajové a brněnské mezzosopranistky Nadi Bláhové.

Na úplný závěr celého festivalu usedne 30. září za varhany v den své posunuté oslavy  97. narozenin emeritní rektorka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a patronka Brněnského varhanního festivalu prof. Alena Veselá. Se svým hostem, přední brněnskou varhanicí a současnou organizátorkou festivalu Hanou Bartošovou, oslaví u svého milovaného nástroje své obdivuhodné výročí. Tyto dvě ženy se zasloužily o existenci i každoroční konání Brněnského varhanního festivalu a koncert bude dvojí oslavou narozenin – zakladatelky festivalu a jeho 40. ročníku.

Skutečně neváhejte a přijďte se zaposlouchat do nevšedních tónů hudby, která vám zcela určitě přinese spoustu neopakovatelných zážitků.

 

středa 2. září, 19.30, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Beethovenova ul., Brno

Petr Kolař, Dagmar Kolařová (Brno)

Pěvecký sbor VUT v Brně Vox Iuvenalis a Smíšený sbor Kantiléna – sbormistr Jan Ocetek (Brno)

neděle 6. září, 19.30, Červený kostel, Komenského nám., Brno

Hudební nešpory  Bogdan Narloch (Polsko), Eva Garajová – zpěv (Praha)

středa 9. září, 19.30, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Beethovenova ul., Brno

Peter Peinstingl (Rakousko)

pondělí 14. září, 19.30, loretánská kaple Panny Marie, Minoritská ul., Brno

Kamila Dubská, Ensemble Serpens cantat (Brno)

středa 16. září, 19.30, kostel sv. Augustina, nám. Míru, Masarykova čtvrť, Brno

Edmund Borič Andler (Chorvatsko), Naďa Bláhová – zpěv (Brno)

středa 23. září, 19.30, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Beethovenova ul., Brno

Marek Stefanski (Polsko), Dětský pěvecký sbor Kantiléna – sbormistr Michal Jančík (Brno)

středa 30. září, 19.30, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Beethovenova ul., Brno

Narozeninový koncert

Prof. Alena Veselá a její host Hana Bartošová (Brno)

Více informací

Kdy se akce koná

2.–30. září 2020

Více informací a kontakt

Brno - různá místa

Brno - různá místa

Událost na FB

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku