Divadlo Feste, Masná 9 (Brno)

Boží koně // PREMIÉRA // Divadlo Feste

  • Akce již proběhla

  • Divadlo Feste
    Masná 9, Brno

“Proti člověku, který se rozhodl zemřít, nic nezmůžete.”

Zabíjení sebevražednými atentátníky. Žolík islamistického terorismu poslední dekády. Definitivní a nepřijatelné zlo, jež v našich očích není možné pochopit. Přesto se v posledních letech Evropa pokouší vést dialog o tom, jak prostřednictvím našich reakcí toto zlo ještě nezvětšovat nebo nenásobit, anebo jak by bylo možné oslabit příčiny a předpoklady, v nichž mladí muži dorostou do role islamistických mučedníků. Rádi bychom k tomuto dialogu o vzniku terorismu přispěli novou inscenací Boží koně.

Předloha: Mahi Binebine
Překlad: Jana Petrová
Dramatizace: Katarína K. Koišová, Jakub Čermák
Režie: Jakub Čermák
Dramaturgie: Kristýna Břečková
Výtvarná koncepce: Martina Zwyrtek
Hudba: Matěj Kotouček/Sky to speak

Obsazení: Petr Bláha, Jan Grundman, Milan Holenda, Matěj Pohořálek

„V Sidi Moumen patřila smrt ke každodennímu životu. Nebyla tak děsivá. Lidé přicházeli, odcházeli, žili a umírali. Na naší bídě to nic neměnilo. Rodiny byly velké, ztratit jednoho nebo dva členy nebyla katastrofa. Smrt byla stále všudypřítomná. Zvykli jsme si na ni. Zabydlela se v nás a my v ní…”

Dramatizace novely Boží koně ze Sidi Moumen z roku 2010 marockého spisovatele a malíře Mahi Binebine reflektuje skutečnou událost teroristického útoku. V květnu 2003 zabilo 14 mladých atentátníků v centru Casablanky přes 30 lidí. Inscenace se spolu s autorem předlohy pokouší vidět mladičké atentátníky jako oběti náboženské mafie islámu, zdiskreditovaného útoku do Iráku a dopředu ztraceného života na smetišti mezi mrtvolami a mrzáky. Sidi Moumen je totiž jméno obrovského slumu, předměstí Casablanky, kde v primitivních chatrčích přežívá více než 300.000 lidí.

“Najednou jsem si uvědomil, že kdybych se v tom slumu narodil já, také bych se mohl snadno stát teroristou.” Mahi Binebine

Více informací

Kdy se akce koná

19. listopad 2017 - 20:00

Vstupné

Dospělí180 Kč
Studenti120 Kč

Více informací a kontakt

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku