Bez Nenávisti? HateFree?

Muzeum romské kultury

Bez Nenávisti? HateFree?

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Bratislavská 246/67
    Brno 60200

Koncepce výstavy vychází z přesvědčení, že neutěšené podmínky života Romů jsou důsledkem systematického selhávání mechanismů, které by měly zajistit důstojné podmínky k životu všem lidem bez ohledu na jejich barvu pleti či etnický původ.

„Umělkyně a umělci vystavující v rámci projektu Bez nenávisti? HateFree? se staví na stranu těch, kdo jsou stigmatizováni kvůli své jinakosti. Analyzují mechanismy definující určité skupiny jako podřadné nebo sociálně vyloučené a ukazují nebezpečí eskalace nenávisti ve společnosti. Zároveň demonstrují víru v symbolickou sílu solidárního uměleckého gesta a jeho konkrétní účinek mimo úzce vymezený svět umění,“ vysvětluje koncepci výstavy Zuzana Štefková, kurátorka projektu.

Příkladem je dílo Ivanky Mariposy Čonkové Daleko na Lunik IX dokumentující případ policejní brutality, jejíž obětí byla šestice romských chlapců. Výsledkem spolupráce autorky s rodinou jednoho z mučených chlapců byla dočasná kresba na stěnách bytu, v němž rodina žije, odrážející kolektivní traumatickou zkušenost. Dílo prezentované v rámci výstavy vyzývá návštěvníky k zakoupení plakátu s motivy kreseb. Získané peníze budou použity na podporu postižené rodiny.

Jinou formu zásahu do prostředí mimo galerii představují aktivisticky laděné performance skupiny Romane Kale Panthera. Jedna jejich akce měla podobu pikniku ve městě Duchcov, jehož prostřednictvím umělci reagovali na městskou vyhlášku proti posedávání ve veřejném prostoru zjevně zaměřenou proti místním Romům.

Vedle děl profesionálních umělců a umělkyň (například maďarský umělec Csaba Nemes, nebo performer Milan Kohout) se na výstavě objeví videa a fotografie vytvořené bez umělecké ambice. Příkladem může být video dvou romských dívek Francesky a Sáry adresované bílé většině, ve kterém autorky s dětskou upřímností vysvětlují, jak je zraňuje setkání s předsudky.

Výstava Bez nenávisti? HateFree? navazuje na projekt HateFree? v Centru současného umění DOX v Praze reagující na nárůst nenávistných postojů vůči menšinám v ČR.

Kurátorka: Zuzana Štefková a Katarína Kolíbalová (MRK)

Vystavující umělci/umělkyně:

Ivana Mariposa Čonková, Magda Fabiańczyk, Francesca a Sára, Lukáš Houdek, Milan Kohout, Kundy Crew, Moje Ralsko, Tamara Moyzes, Csaba Nemes, Michaela Pospíšilová Králová, Romane Kale Panthera, Tomáš Rafa, Richard Wiesner

Více informací

Kdy se akce koná

13. říjen 2017–25. únor 2018

Vstupné

Dospělí80 Kč
Senioři40 Kč
Studenti40 Kč
Mládež (6-15 let)40 Kč
Děti (0-6 let)zdarma

Více informací a kontakt

Bratislavská 246/67
Brno 60200

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku