Hrad Špilberk

Baron Trenck: Nová tvář legendy

Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

  • Špilberk 210/1
    Brno 662 24

František Trenck, šlechtic, voják a dobrodruh zakončil svoji životní pouť před 270 lety na brněnském Špilberku.

Pohřben byl v hrobce kláštera kapucínů v Brně, kde se jeho tělo přirozenou cestou mumifikovalo. Mimo svůj historický a pietní rozměr má mumie barona Trencka dnes obrovský potenciál jako zdroj informací k poznání života elitního vojáka v 18. století. Nové údaje o legendárním pandurovi je nyní možné získat pomocí nejmodernějších metod forenzní antropologie a soudního lékařství. Poslední tři roky se mezioborový tým brněnských specialistů snažil odpovědět na řadu otázek. Čím byl Trenck tak fyzicky výjimečný? Jaká měl zranění? Projevila se na něm léta strávená v armádě? Byl nějak dlouhodobě nemocen? Jak vlastně zemřel?

ýsledky tohoto projektu budou od října 2019 představeny na výstavě Muzea města Brna na hradě Špilberku. Prezentován bude též nový rekonstruovaný model postavy a tváře barona Trencka. Na své si přijdou i zájemci o 3D technologie, k vidění zde bude řada třídimenzionálních tisků rekonstruovaných částí mumie. Díky aplikaci špičkových metod animace, používaných při tvorbě trikových filmů v Hollywoodu, bude postava Františka Trencka navíc rozpohybována. Před Vašimi zraky tak ožijí bezmála 300 let staré scény ze slavného špilberského vězení.

Výstavu najdete v gotickém sále, vstup z malého nádvoří hradu Špilberku. Otevřená bude od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

Kdy se akce koná

3. říjen–31. prosinec 2019

Více informací a kontakt

Špilberk 210/1
Brno 662 24