dvůr kláštera voršilek, vstup přes OD Klášter, Josefská 1

Autorské čtení Kamily Hladké: Sestry

  • 15. červen 2023

  • 19:00

  • dvůr kláštera voršilek, vstup přes OD Klášter, Josefská 1

Kamila Hladká citlivým způsobem zpracovává (ne)obyčejné ženské osudy. Už v knize Hornické vdovy představuje příběhy žen, jejichž muži zahynuli při důlních neštěstích; my nyní nabízíme autorské čtení z nejnovějšího díla, z knihy Sestry.

Autorka vedla hodiny rozhovorů s šesti řeholnicemi a kniha nabízí stránky plné příběhů obyčejné každodennosti, ale třeba i osobních krizí či intimity.

Zájemci mají možnost při zkráceném výkladu poznat osud kláštera a jeho připravovanou revitalizaci, sraz účastníků je před OD Klášter v 18:15, konec výkladu v 18:45. Rezervace míst nutná. 

Na místě bude k prodeji pouze kniha To je Brno III. a IV., proto si nezapomeňte vzít autorské knihy Kamily Hladké k podpisu s sebou. 

Večer hudebně doprovodí Jitka Břízová, houslistka, autorka hudby, učitelka, hudební manažerka, popularizátorka klasické hudby a produkční. 

Vstup je zdarma, rezervace míst k sezení je na www.brnoajehochramy.cz. V případě nepřízně počasí se akce uskuteční v refektáři kláštera.   

 

Kamila Hladká je literární vědkyně, bohemistka, spisovatelka, majitelka nakladatelství, editorka knihy To je Brno III. (2020) a To je Brno IV. (2023). Již v knize Hornické vdovy (2019) na příkladu příběhů žen, jejichž muži zahynuli při důlních neštěstích, prokázala svůj talent klást otázky a citlivým a nevtíravým způsobem zpracovávat (ne)obyčejné osudy.  

V knize Sestry (2021) byly v jejím hledáčku opět ženy, a to řeholnice. Po hodinách rozhovorů vzniká dílo, ve kterém zpovídané ženy hovoří o své každodennosti, obyčejných radostech i starostech, o vlastním dětství a dospívání. Nevyhýbají se ale ani obtížným tématům, jako je intimita či osobní krize.   

Výsledkem je ucelený soubor rozhovorů s šesti řeholnicemi různého věku i zkušeností, sonda do duší a osudů žen, z nichž některé žijí v ústraní a některé potkáváme v ulicích. 

Kniha vyšla s doslovem Vojtěcha Vlčka, historika zabývajícího se pronásledováním katolické církve v Československu. Je doplněna dobovými materiály a fotografiemi Jana Cágy, držitele mnoha ocenění a několika cen Czech Press Photo.   

 

Ukázky z knihy 

 

“Hodně často dostávám otázky, jestli mi není líto, že nemám manžela a děti. Jsme ženy a k tomu mateřství patří, ale ne každá má tu touhu kdovíjak silnou. Vždycky jsem to brala tak, že kdybych nešla do kláštera, vdala bych se a děti by přišly s rodinou. Nikdy jsem ale nebyla holčička, co by vozila kočárky. V noviciátě jsem si i kladla otázku, jestli neutíkám před tím, že nechci mít děti, ale to se mi vyvrátilo. Dneska mi to líto není, i když nějaké fyzično určitě postrádám. Intimita chybí a vždycky chybět bude. Ale já jsem do toho šla dobrovolně.”  

(sestra Vilma) 

“Moc se mi líbilo, jak sestry ošetřují nemocné. Chtěla jsem být v pohybu, a ne sedět někde v kanceláři. I duchovní obzor se mi otevíral a cítila jsem, jak mě toto prostředí stále více přitahuje.” 

(sestra Kristína) 

“Mou největší krizi provázely otázky: K čemu to všecko bude? Co ze mě bude? Teď tady vytírám podlahy a co budu dělat potom? Najdu si vůbec práci? Bude ze mě ještě něco?” 

(sestra Vincenta) 

 

Více informací

Kdy se akce koná

15. červen 2023 - 19:00

Vstupné

Vstup je zdarma, rezervace míst k sezení je na www.brnoajehochramy.cz. V případě nepřízně počasí se akce uskuteční v refektáři kláštera.   

Kapacita 40 osob.

Více informací a kontakt

dvůr kláštera voršilek, vstup přes OD Klášter, Josefská 1

dvůr kláštera voršilek, vstup přes OD Klášter, Josefská 1

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku