atol-a-putujici-slunce, výstava, špilberk v Brně

Muzeum města Brna

Atol a putující slunce

  • Akce již proběhla

  • Od 9:00 do 17:00 hodin.
    Vernisáž se koná 21. února v 17 hodin.

  • Muzeum města Brna
    Špilberk 210/1
    Brno 66224

Prvním výstavním počinem Muzea města Brna v roce 2018 je výstava „Atol a putující slunce. Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem“. Uvidíte na ní tvorbu významného brněnského malíře spolu s vybranými díly jeho dobových souputníků a kolegů.

Výstava vám představí Navrátilovu tvorbu od stylizovaných maleb ze sklonku 50. let, přes abstrahující kompozice z 1. poloviny 60. let, obrazový cyklus Pompejí, etapu hlubokých ponorů do krajiny 70. let až po poslední práce z roku 1982. Jeho výtvarnou cestu doplňují sochy Zdeňka Macháčka a malby Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala. Na tvorbě a životních příbězích těchto čtyř brněnských rodáků expozice nastíní tvůrčí snahy výrazné generace, jejíž dětství a dospívání postihly hrůzy války, a na jejíž výtvarný vývoj dopadaly nejdříve zrůdnosti stalinistických let a po krátkém intermezzu 60. let zlovůle normalizační represe. Jmenovaní umělci reagovali na tuto nehostinnou situaci křehkou odezvou, totiž ještě intenzivnějším únikem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.

Přehlídka koncipovaná jako dialog Navrátilova díla s tvorbou jemu blízkých umělců je poděkováním této velké osobnosti, která svým malířským dílem vystavěným na modernistické tradici, odvaze výrazového a technologického experimentu, respektu k přírodě a s ní spjatým trvalým hodnotám zaujímá v dějinách české malby 2. poloviny 20. století důležité místo. Výstavní projekt připravilo Muzeum města Brna k příležitosti nedožitého 85. výročí narození Pavla Navrátila, a současně k 95. výročí narození Miroslava Šimordy a výročí uplynulých 30 let od úmrtí Bohumíra Matala.

Více informací

Kdy se akce koná

22. únor–29. duben 2018

Více informací a kontakt

Muzeum města Brna
Špilberk 210/1
Brno 66224

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku