Muzeum města Brna, hrad Špilberk

Atol a putující slunce

  • Akce již proběhla

  • úterý – neděle 9.00–17.00 hodin

  • Muzeum města Brna, hrad Špilberk, Brno
    západní křídlo, 2. patro

Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem

Výstava přináší retrospektivní průřez tvorbou malíře Pavla Navrátila od stylizovaných maleb ze sklonku 50. let 20. století, přes abstrahující kompozice z 1. poloviny 60. let, obrazový cyklus Pompejí, přes etapu hlubokých ponorů do krajiny v 70. letech až po poslední práce z roku 1981. Navrátilova výtvarná cesta je zde stavěna do konfrontace s vybranými díly tří jeho souputníků a blízkých kolegů: se sochami Zdeňka Macháčka a malbami Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala. Na tvorbě a životních příbězích těchto čtyř brněnských rodáků jsou nastíněny tvůrčí snahy výrazné generace, jejíž dětství a dospívání postihly hrůzy války a na jejíž výtvarný vývoj dopadaly nejdříve zrůdnosti stalinistických let a po krátkém intermezzu 60. let zlovůle normalizační represe. Jmenovaní umělci reagovali na tuto nehostinnou situaci křehkou odezvou, totiž ještě intenzivnějším únikem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.

 

Komentovaná prohlídka 18. 4. 2018 od 16:00 hodin

Výstavou Atol a putující slunce provede historik umění doc. Petr Spielmann a kurátorka Ilona Víchová. Představí tvorbu brněnského malíře Pavla Navrátila od 50. do 80. let 20. století v dialogu s vybranými díly tří jeho souputníků a blízkých kolegů: se sochařstvím Zdeňka Macháčka a malířstvím Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala.

Navrátilova výtvarná cesta je zde stavěna do konfrontace s vybranými díly tří jeho souputníků a blízkých kolegů: se sochami Zdeňka Macháčka a malbami Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala. Na tvorbě a životních příbězích těchto čtyř brněnských rodáků jsou nastíněny tvůrčí snahy výrazné generace, jejíž dětství a dospívání postihly hrůzy války a na jejíž výtvarný vývoj dopadaly nejdříve zrůdnosti stalinistických let a po krátkém intermezzu 60. let zlovůle normalizační represe. Jmenovaní umělci reagovali na tuto nehostinnou situaci křehkou odezvou, totiž ještě intenzivnějším únikem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.

 

Více informací

Kdy se akce koná

22. únor–29. duben 2018

Vstupné

Plné vstupné                                                                     60,- Kč
Snížené vstupné                                                               40,- Kč
Rodinné vstupné                                                            140,- Kč
Skupiny (od 10 osob)                                                      50,- Kč
Organizovaná školní výprava                                         30,- Kč

Více informací a kontakt

Muzeum města Brna, hrad Špilberk, Brno
západní křídlo, 2. patro

542 123 616
kalabek@spilberk.cz