výstava Art is here moderní umění

Pražákův palác

ART IS HERE: Moderní umění

  • 1. prosinec 2015–31. prosinec 2017

  • Otevírací doba st - ne od 10 do 18 h, čt od 10 do 19 h.

  • Pražákův palác, Husova 18, 662 26 Brno

Společně s novou expozicí ART IS HERE je v druhém patře Pražákova paláce nově zrekonstruovaná stálá expozice Moderního umění zaměřená na prezentaci tvůrců české moderny a meziválečné avantgardy (B. Kubišta, A. Procházka, J. Zrzavý, V. Špála, J. Čapek, J. Šíma, J. Štyrský, Toyen atd.). Její nová koncepce doznala oproti dřívější podobě několik změn a rozšíření.

Zastoupení vystavených exponátů je od původního řešení obohaceno o představení okruhu autorů spojených s brněnskou odnoží uměleckého seskupení Devětsil nebo sochařský ostrov zpracovaný Maximem Velčovským, který prezentuje netradiční rozmístění prostorových exponátů Moravské galerie. Pokračováním této expozice je částěčně zpřístupněný depozit soch v suterénu Pražákova paláce, který umožňuje divákům nahlédnout do zákulsí galerijního provozu.

K dalším novinkám patří vyhrazení jedné místnosti pro dílčí výstavy „prací na papíře“ a jiné krátkodobé projekty, které budou pravidelně oživovat stálou expozici. Jako první zde jsou instalovány ukázky z tvorby a osobního archivu jednoho z nejvýznamnějších malířů spojených s Brnem Františka Foltýna.

„Sbírkotvorné státní instituce zabývající se prezentováním volného či užitého umění vnímám jako skladiště informací, které byly kurátory posbírány v kontextu konkrétního místa a doby. Moji instalaci nevnímám jako tradiční přehlídku „best of“, ale jako intervenci do tohoto skladiště plného rozlišných názorů, myšlenek či formálních přístupů. Na konkrétních dílech mne nezajímá pouze jejich ukončenost v době vzniku, ale rovněž nové interpretace, které mohou vyvstávat na povrch díky situaci, ve které se objeví či vystaví dnes.“ říká Maxim Velčovský ke své spolupráci s Moravskou galerií.

Kdy se akce koná

1. prosinec 2015–31. prosinec 2017
Otevírací doba st - ne od 10 do 18 h, čt od 10 do 19 h.

Více informací a kontakt

Pražákův palác, Husova 18, 662 26 Brno

+420 532 169 130
info@moravska-galerie.cz