Předchozí Následující
  • Akce již proběhla

  • Filharmonie Brno – Besední dům
    Komenského nám. 534/8
    Brno 60200

Zažijte soutěž Amadeus „tady a teď“

Mozartova klavírní tvorba patří mezi skvosty hudební literatury a její čistota, průzračnost, bezelstnost, hravost, ale i hloubka nebo terapeutický vliv na učení si stále získává srdce lidí mnoha národů. Není náhodou, že právě v Brně se koná mezinárodní klavírní soutěž Amadeus – Wolfgang Amadeus Mozart zde roku 1767 strávil vánoční svátky se svým otcem a sestrou Nannerl.

Památku jeho návštěvy a především jeho geniální hudební tvorbu si připomínáme klavírní soutěží, do které se letos přihlásilo 53 účastníků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Ukrajiny, Itálie, Francie a Izraele. V jejich podání zazní skladby od W. A. Mozarta a jeho současníků.

Soutěž je unikátní tím, že se zaměřuje právě na repertoár z období klasicismu, jehož pochopení a stylové provedení vypovídá o smyslu pro detail, vytříbeném vkusu, vyžaduje technickou čistotu a preciznost, ale zároveň náladovou hravost a bezprostřednost, protože Mozartova hudba je právě taková, jaký byl on sám.

Novinkou letošního ročníku soutěže je rozšíření horní věkové hranice soutěžících do patnácti let. Patronem soutěže je absolutní vítěz této soutěže z roku 1995 a zároveň absolutní vítěz prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu v roce 2016, klavírní virtuóz Lukáš Vondráček. Jak sám uvádí: „Amadeus 1995 byl první soutěží, které jsem se zúčastnil a ve které jsem uspěl. Získal jsem tak motivaci a povzbuzení do další práce a odnesl si spoustu krásných zážitků.“
Soutěž proběhne v koncertním sále Besedního domu ve dnech 11. – 13. listopadu. Soutěž je možné bezplatně sledovat po celou dobu průběhu, v sobotu 13. listopadu se od 15h uskuteční slavnostní koncert laureátů soutěže, spojený se slavnostním předáním diplomů a cen. Výkony mladých umělců bude posuzovat pětičlenná odborná porota v mezinárodním obsazení: Hana Berger (SRN), Daniel Buranovský (SK), Joanna Domaňská (PL), Peter Toperczer ml. (ČR), v čele s předsedou poroty Janem Jiraským (ČR).
Soutěž organizuje ZUŠ Brno, Veveří za finanční podpory Jihomoravského kraje, statutárního města Brna, Asociace krajů České republiky, městských částí Brno-Žabovřesky, Brno-střed a Brno-Žebětín. Pro soutěžící je připravena řada krásných cen, avšak největším oceněním pro mladé umělce, vřelé publikum i porotu je možnost prožít společně „tady a teď“ v krásném sále Besedního domu za přítomnosti hudby W. A. Mozarta a jeho současníků.
Více informací na www.amadeusbrno.cz

Více informací

Kdy se akce koná

11.–13. listopad 2021 - 13:45–18:30

Vstupné

Na soutěžní dny vstup zdarma, děti do 15let vstupné zdarma, v sobotu vstupné 100kč

Dospělí100 Kč

Více informací a kontakt

Filharmonie Brno – Besední dům
Komenského nám. 534/8
Brno 60200

Událost na FB
reditel@zusveveri.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku

COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!