Kino Art

8. den války

  • Akce již proběhla

  • Kino Art / Velký sál

Film se odehrává během osmého dne ruského válečného tažení na Ukrajinu. S deníkovou bezprostředností sleduje osm Ukrajinců a Ukrajinek žijících v Česku – podnikatelku, uklízečky, stavební dělníky nebo řidiče autobusu. Dál se věnují svým zaměstnáním, nemohou si dovolit vystoupit z dosavadních životů. Myšlenkami jsou ale stovky kilometrů daleko a všemi dostupnými prostředky pomáhají krajanům*kám. Zajišťují ubytování pro uprchlíky*lice, shánějí neprůstřelné vesty, volají blízkým, kteří se schovávají před dopadajícími bombami. Čeká je hektických, emocionálně náročných 24 hodin. Ne prvních, a ne posledních. (MFDF Ji.hlava)

Je přesně týden od začátku války na Ukrajině, ale osm kamer se nachází ne uprostřed válečného dění, nýbrž v Praze s představiteli ukrajinské diaspory. V Česku dlouho žijí a pracují, ale na své kořeny mají silné vazby. Ruské válečné tažení na jejich domovinu jim ze dne na den převrátí svět vzhůru nohama, a každý na novou situaci reaguje po svém.

Skrze displeje mobilních telefonů se na ně přitom průběžně valí hrůzné výjevy z jejich rodné země, a oni si tak doslova v přímém přenosu ověřují, že před dějinami utéct nejde. 

Celovečerní dokumentární debut ukrajinské režisérky Oksany Moiseniuk vznikl během jediného dne, a přenáší nás do doby, na kterou jen tak nezapomeneme – do prvních dnů novodobé války v srdci Evropy.

Vyjádření režisérky

„8.den války, vlastně, není o válce, ale o vlivu její začátků na ukrajinskou diasporu v Čechách. Ten nápad mě jako úder blesku zasáhl šestý den od ruské invaze, když jsem jako představitelka naší komunity byla nepřetržitě v kontaktu s dalšími Ukrajinci, dlouhodobě žijícími v ČR. Pořádali jsme humanitární sbírky, sháněli neprůstřelné vesty pro armádu a léčiva pro civilisty, vyzvedávali ukrajinské uprchlíky na hranicích, pomáhali jim s ubytováním a registrací atd. Na spánek nebyl čas… Veškerou hrůzu, strach a bezmoc z toho, co se děje v naší rodné zemi, jsme přetavili v konsolidaci sil a pomoc z českého týlu. A v jednu chvíli jsem si uvědomila, že žiju jako ve filmu a jako dokumentaristka prostě nemám právo to netočit!

Děj filmu se odehrává v České republice, ale takových Ukrajinců jsou v každém koutě světa tisíce. Ať ten dokument bude óda na ně. Na ty mé spoluobčany, kteří už dlouho žijí v zahraničí, ale jsou navždy propojení s Ukrajinou silnými a hlubokými kořeny.“

Kdy se akce koná

Více informací a kontakt

Kino Art / Velký sál
Cihlářská 19, Brno

Kino Art / Velký sál

775 868 826
rezervace@kinoart.cz

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku