COVID – 19 = některé akce mohou být zrušeny a místa zavřena. Sledujte prosím weby jednotlivých organizací. BUĎME SPOLU!

Technické muzeum v Brně

100 let 43. pěšího pluku v Brně

  • Akce již proběhla

  • Technické muzeum v Brně
    Purkyňova 2950/105
    Brno 61200

„Věnováno památce všech vojáků pěšího pluku 43, kteří v noci z 21. na 22. ledna 1933 zabránili fašistickému puči a bojovali za svobodné Československo“. Tak zní text pamětní desky umístěné u hlavního vchodu Svatoplukových kasáren v brněnských Židenicích, kterou sem nechal v roce 2017 umístit Klub vojenské historie 43. pěší pluk Brno. Ten letos u příležitostí stého výročí oficiálního vzniku pěšího pluku 43 přiblíží ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně jeho dějiny a významné události z období 1920–1939 na výstavě s názvem 100 let 43. pěšího pluku v Brně. A to včetně oné osudové noci, kdy kasárna napadla skupina členů Národní obce fašistické pod vedením bývalého důstojníka čs. armády Ladislava Kobsinka. Při krátké přestřelce přišel o život jeden útočník a několik dalších bylo zraněno. Když útočníci narazili na rozhodný odpor vojáků, postupně se rozutekli pryč. Většina byla pochytána v blízkosti kasáren, o něco později byli v zahraničí zajati i vůdci akce.

„Náš klub se již bezmála čtvrt století snaží navazovat na tradice původního pluku a především pečovat o památku jeho příslušníků. Zajímá nás hlavně historie ozbrojených československých složek 1. poloviny 20. století, ale později přibyly i aktivity čerpající z obou světových válek,“ přiblížil činnosti Klubu předseda spolku Milan Laštůvka.

Na výstavě se návštěvníci seznámí nejen s historickými souvislostmi, ale i s artefakty, které vlastní členové klubu a vztahují se přímo k historii pluku. Návštěvníci uvidí originální uniformy, repliku bojového praporu, součástky výstroje a výzbroje z období 1. republiky, dobové fotografie a osobní drobnosti vojáků.

Kdy se akce koná

23. červen–18. říjen 2020

Více informací a kontakt

Technické muzeum v Brně
Purkyňova 2950/105
Brno 61200

Dejte o akci vědět přátelům!

Sdílet na facebooku