Moje
oblíbené

Velký okruh Brnem

Abyste si návštěvu Brna opravdu užili, měli byste k ní přistoupit ne jako turisté, ale spíš jako místní obyvatelé. Jen tak zakusíte zdejší neopakovatelnou atmosféru, která snoubí historii a modernitu zároveň. S nejzajímavějšími místy Brna se můžete seznámit během dvouhodinové procházky. Tu lze odstartovat u Staré radnice, nebo na jakémkoliv dalším turistickém bodu našeho Velkého brněnského okruhu. Pokud máte zájem, můžete si na Informačním centru na Staré radnici vyzvednout tištěného průvodce do kapsy.

Více informací o okruhu
 
Okruh

Prosím vyberte některý z vyznačených bodů na mapě.Stará radnice
Na Radnické ulici by měly vaše první pohledy směřovat vzhůru, kde lze obdivovat vstupní kamenný portál. Bohatě zdobený vchod radnice pochází ze 16. století a jeho autorem je sochař a architekt Antonín Pilgram. V průchodu radnice se pak zastavte u dvou typických městských symbolů – brněnského draka a dřevěného kola. Protože radnice patří mezi brněnské architektonické skvosty, můžete zde svou turistickou procházku obohatit o prohlídku reprezentativních sálů či výstup na věž.

Zelný trh
Dominantou náměstí je barokní kašna Parnas. Vaši pozornost si zaslouží také budova divadla Reduta, kde v roce 1767 koncertoval W. A. Mozart. Po prohlídce Reduty lze také navštívit brněnské podzemí. V Labyrintu pod Zelným trhem se dozvíte zajímavé informace o jeho středověké historii i způsobu, jak jej tehdy lidé využívali v běžném životě.

Kapucínské náměstí
Na Kapucínském náměstí se nachází barokní kostel a krypta. Pod kapucínským kostelem odpočívají věčným spánkem mumifikovaná těla řeholníků i světských osobností. K nejznámějším z nich patří baron Trenck, velitel obávaných pandurů, který se proslavil vojevůdcovskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií.

Katedrála sv. Petra a Pavla
Na vrchu Petrov vás ohromí jedna z nejvýznamnějších památek jižní Moravy – katedrála sv. Petra a Pavla. Katedrála je v rámci české architektury natolik významná, že je vyobrazena na české desetikoruně. Zvenku se můžete kochat jejími věžemi, které sahají do výšky 84 metrů. Převážně barokní interiér katedrály pak nabízí pohled na bohaté sakrální vybavení a vysoká kostelní okna.

Denisovy sady
Cestou od katedrály do Denisových sadů minete dům, kde se narodil herec a režisér Hugo Haas. Park patří mezi oblíbená odpočinková místa již po staletí – byl totiž prvním veřejným parkem na Moravě a v Čechách, který založila státní správa na iniciativu moravského místodržícího Antonína Bedřicha hr. Mitrovského z Mitrovic a Nemyšle. V roce 1818 byl navíc v Denisových sadech na ploše bastionu slavnostně odhalen obelisk oslavující vítězství nad Napoleonem. Hned za obeliskem se nachází lázeňská kolonáda s kašnou, kde si můžete dopřát zaslouženou pauzu.

Dominikánské náměstí
K Dominikánskému náměstí, kterému vévodí barokní Nová radnice, projdete Dominikánskou ulicí. Tu tvoří soubor bývalých knihkupeckých krámků, které se označují jako Schmetterhaus, neboli žvanírna. Na Dominikánském náměstí pak naleznete královskou kapli i vstup do Mincmistrovského sklepa.


Náměstí Svobody
Na Náměstí Svobody se dostanete průchodem skrz Zámečnickou ulici. Ta má v Brně jedno důležité NEJ. Jedná se totiž o ulici, která si ve městě drží nejdéle jedno stejné jméno. Po sedm století byla tato ulice vždy Zámečnická, a to ve všech jazycích, které během historie Brňané používali. Na náměstí Svobody na vás pak čeká exkurz do různých architektonických slohů. Nachází se tu moderní časostroj, barokní morový sloup i městské paláce. Mezi nejzajímavější paláce patří Kleinův palác, Dům pánů z Lipé a Dům U čtyř mamlasů.

Kostel sv. Jakuba
Posledním zastavením na okruhu historickým centrem Brna je Kostel sv. Jakuba v Rašínově ulici, kostnice a hrobka Raduita de Souches. Ten velel obraně Brna při obléhání města Švédy v 17. století.

Při procházce na okruhu historickým centrem minete řadu kaváren i restaurací, v nichž si můžete udělat příjemnou pauzu a vychutnat si tak brněnskou atmosféru naplno. Můžete zamířit i k dalším pamětihodnostem, například na hrad Špilberk nebo do Augustiniánského opatství s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie. Návštěva těchto památek však zabere více než hodinu, a proto vám doporučujeme vyhradit si pro ně dostatek času.

 
Ve zvoleném programu již tento objekt je. Zvolte jiný.
Nastala chyba. Zkuste zvolit znovu objekt pro přidání.
Pro přidání do programu je nutné se přihlásit.
Přihlásit nebo zaregistrovat se zde

Může vás zajímat