Moje
oblíbené

Hodinový stroj

Hodinový stroj ve tvaru obří nábojnice by měl připomínat, že Brno bylo vždy hrdé a nezlomné město, které díky odvaze a statečnosti svých obyvatel nebylo nikdy dobyto.

V roce 1645 se Brno jako jediné postavilo na odpor švédské armádě, která 112 dnů obléhala město pod vedením zkušeného generála Torstensona. Podle pověsti se Švédové rozhodli s vojskem odtáhnout, pokud město nepadne do dvanácti hodin. Důvtipní obránci nechali zvonit poledne o hodinu dříve a Brno tak v čele s francouzským generálem Louisem Radiutem de Souches nebylo dobyto. Podle jiné pověsti byl generál Torstenson nesmrtelný a zabít ho mohla jen skleněná kulička odlitá při půlnočním magickém rituálu. Proto útroby brněnských hodin skrývají skleněné kuličky v brněnských barvách – červené a bílé. V jedenáct hodin, v brněnské poledne, kulička rozezní melodii zvonkohry a mihne se na dosah ruky v jednom ze čtyř nejnižších výřezů. Šťastlivec, který bude stát ve správnou dobu na správném místě, získá unikátní suvenýr.

Hodiny jsou v nadzemní části vysoké téměř šest metrů, podzemní část sahá do hloubky více než dvou metrů. Celkově hodiny váží 24 tun a skládají se z devíti částí, přičemž sedmá a osmá jsou pohyblivé. Průměr v nejširší části hodin dosahuje 170 cm. Vyrobeny jsou z černé ušlechtilé žuly, která je vyleštěná tak dokonale, že se v hodinách zrcadlí život náměstí. Na její úpravě a faktickém osazení se podíleli moravští kameničtí mistři, kteří pod dohledem autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka dávali tomuto ojedinělému prototypu tvar při montáži přímo v srdci města – na náměstí Svobody. Hodinový stroj byl slavnostně odhalen 18. 9. 2010.

Podobné objekty

Ke stažení

Kde nás najdete
 
Ve zvoleném programu již tento objekt je. Zvolte jiný.
Nastala chyba. Zkuste zvolit znovu objekt pro přidání.
Pro přidání do programu je nutné se přihlásit.
Přihlásit nebo zaregistrovat se zde

Může vás zajímat