Moje
oblíbené

Divadla a galerie – pro studenty a mladé

Městské divadlo Brno, Národní divadlo Brno, popřípadě Husa na provázku patří mezi nejznámější brněnské divadelní scény. V jihomoravské metropoli však působí další desítky divadel a spolků, od komorních scén po experimentální skupiny. Proto jsme pro vás připravili výběr těch nejzajímavějších divadel malých forem. Brno se také může pochlubit celou řadou výstavních prostorů – mezi nejznámější patří Moravská galerie, Moravské zemské muzeum a Dům umění města Brna. V ulicích města však lze najít i menší galerie. Zde naleznete pár tipů, kam vyrazit za uměním.

Více informací o okruhu
 
Program

Prosím vyberte některý z vyznačených bodů na mapě.Divadlo Buranteatr
Malé divadlo Buranteatr, které sídlí v multikulturním prostoru Stadec, určitě stojí za vaši pozornost. Pokud máte rádi divadelní hry současných autorů, dramata 20. století nebo i netradičně pojatá představení klasiků, rozhodně si nenechte představení tohoto uskupení ujít. Repertoár se skládá z psychologických dramat, po kterých si možná rádi dáte sklenku vína v přilehlém divadelním baru. Zhlédnout zde můžete i velmi podvedené komedie. Mezi hlavní herecké hvězdy patří Michal Isteník a Jaroslav Matějka, jež můžete znát i z pódia Městského divadla Brno. První jmenovaný dokonce získal v roce 2011 cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Dále se tu střídají herci téměř ze všech brněnských divadel či studenti JAMU.

Divadlo Feste
Další ze zajímavých brněnských komorních souborů je Divadlo Feste. Tato autorská nezávislá scéna funguje od roku 2006. Divadlo se zaměřuje především na společenská a politická témata, jež zpracovává na pomoci výzkumů a odborných rešerší. Hlavní postavou souboru je Jiří Honzírek, který je také autorem nebo režisérem většiny her. Divadlo nemá stálou scénu – většina představení se koná v klubu Kabinet múz na Sukově ulici.

Divadlo U stolu
Brněnské divadlo Husa na provázku na Zelném trhu jistě znáte, ale možná nevíte, že ve stejné budově existuje také sklepní scéna. Právě tam působí komorní divadlo U Stolu. Dramaturgie divadla se zaměřuje na literární a básnická díla – a to jak českých, tak světových autorů. K vidění jsou i klasická dramatická díla v experimentálním pojetí. Zajímavostí jsou inscenace, které působí jako jevištní báseň, nebo komentovaný výrazový tanec. Divadlo nemá stálý soubor, proto se zde můžete potkat s různými herci. Mezi výrazné osobnosti divadla patří herci Ladislav Kolář, Viktor Skála nebo Jan Kolařík.


Studentské divadelní scény – Studio MartaDivadlo na Orlí
Město Brno má také svou uměleckou akademii – tzv. JAMU (Janáčkova akademie múzických umění). Zájemci zde mohou studovat nejen činoherní, ale i muzikálové herectví. Tato instituce má dva divadelní prostory. Prvním z nich je Studio Marta, které naleznete na Bayerově ulici. Představení v Martě jsou činoherní a někdy velmi nezvyklá. Na programu můžete najít klasické inscenace, ale hlavně experimentální formy divadla – jako je fyzické divadlo, dramatizace teoretických divadelních textů anebo představení oboru Výchovná dramatika pro Neslyšící.

Novější scéna (otevřena v roce 2012) JAMU se jmenuje Divadlo na Orlí a specializuje na opery a muzikály. Samotná budova na Orlí ulici je unikátem – jedná se o špičkově vybavené pracoviště v oblasti jevištních technologií. Sama budova divadla proto stojí za návštěvu. Příjemnou součástí interiéru je také moderní kavárna, kterou najedete v přízemí divadla. Specifikem obou studentských scén je proměnlivost hereckých tváří a také fakt, že se představení hrají většinou jen jednu sezónu.

Richard Adam Gallery
Brněnská nezisková galerie se nachází nedaleko nákupního centra Vaňkovka. Jméno nese po svém uměleckém řediteli Richardu Adamovi. Koncepce galerie je zaměřena na současnou českou i světovou tvorbu. K vidění jsou zde především malby a objekty. Zajímavý je i samotný objekt, ve kterém instituce sídlí – jedná se o zrekonstruovanou tovární halu z 19. století. V prostoru galerie se také často odehrávají koncerty. Koupit si zde můžete designové sklo a porcelán. Organizace často pořádá i programy pro studenty, jako jsou výtvarné workshopy nebo diskuze o umění.

Dům umění města Brna – Galerie G99
Brněnský Dům umění se zaměřuje především na současnou uměleckou tvorbu. V rámci této instituce existuje také malý výstavní prostor Galerie G99.  Zdejší expozice představují tvorbu mladých umělců z brněnské Fakulty výtvarných umění (FAVU). K vidění jsou i díla současných světových umělců. Galerii naleznete v přízemí Domu Pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici. Po návštěvě galerie se můžete zastavit v přilehlé umělecké Kavárně Trojka.

Galerie TIC
Galerii Turistického informačního centra naleznete na Radnické ulici. Tato instituce se dělí do tří výstavních částí. První je Galerie mladých, kde jsou k vidění díla mladých autorů do 35 let – převážně studentů a absolventů českých a slovenských vysokých uměleckých škol. Galerie U Dobrého pastýře je největším prostorem instituce. Vystavují zde umělci i skupiny umělců se zvláštním přístupem k médiu i obsahu sdělení. Galerie Kabinet se zaměřuje na představení komorních uměleckých souborů různého zaměření. Naleznete tu například fotografie, kresby, ale i intermediální umění. Galerie TIC je tak především místem pro experimentální umění a umění mladé generace.

Galerie Umakart
Dalším zajímavým prostorem je Galerie Umakart. Jedná se o nezávislou studentskou platformu orientující se zejména na tvorbu nastupujících autorů. K vidění jsou například záznamy performancí, videoart nebo nezvyklé instalace.  Galerie „sídlí“ ve výloze neobsazeného obchodu na Lidické 40, proto je možné ji navštívit 24 hodin denně.

Galerie architektury
Posledním prostorem, na který vás chceme upozornit, je Galerie architektury. Ta se nachází v centru města na ulici Starobrněnské. Je vhodná především pro ty, kteří se zajímají o architekturu, urbanismus a územní plánování. Konají se zde výstavy architektury ze všech koutů světa, ale i tematické přednášky a workshopy.

 
Program
 
Ve zvoleném programu již tento objekt je. Zvolte jiný.
Nastala chyba. Zkuste zvolit znovu objekt pro přidání.
Pro přidání do programu je nutné se přihlásit.
Přihlásit nebo zaregistrovat se zde

Může vás zajímat